Paskelbta: 2023-05-23

Telefonas neturi būti jūsų laiko vagis

Kasdienis gyvenimas be telefono? Vien apie tai pagalvojus kasdienybė atrodo pilka. Telefone yra visko, todėl esame linkę manyti, kad negalime gyventi be telefono ir kad jis valdo mūsų gyvenimą. Tačiau, kad išvengtumėte šio jausmo, telefonuose yra įvairių funkcijų, leidžiančių planuoti ir kontroliuoti laiką, kurį praleidžiate naudodamiesi įrenginiu, kad telefonas tarnautų jums, o ne atvirkščiai.

Apribokite naudojimosi telefonu kasdieniame gyvenime laiką

Dauguma telefonų fiksuoja, kiek laiko per dieną naudojamasi telefonu, t. y. kiek laiko buvo įjungtas ekranas (ekrano laikas). Šie duomenys taip pat leidžia analizuoti, kokioms programėlėms skiriate daugiausia laiko. Daugelis iš mūsų net nežino, kiek laiko iš tikrųjų praleidžiame naudodamiesi savo išmaniaisiais įrenginiais, todėl šios informacijos supratimas gali būti pirmas žingsnis keičiant naudojimosi telefonu įpročius. Įrenginio nuostatose ieškokite ekrano laiko funkcijos. Galbūt vien pažvelgę į savo naudojimosi telefonu statistiką jau matote, kur norite apriboti ekrano laiką.

Tačiau ar jums pažįstama tokia situacija, kai rodos, tik peržiūrite pranešimą, bet po valandos suvokiate, kad vis dar naršote po „Instagram“ ar „Facebook“? Kad taip nenutiktų, išmaniajame telefone galima apriboti, kiek minučių ar valandų per dieną galite sau leisti naudotis telefonu ar tam tikromis programėlėmis.

Sistemoje „iOS 16.3“ ekrano laiko apribojimus galite nustatyti taip: 

  1. Nuostatos („Settings“)

  2. Ekrano laikas („Screen Time“)

  3. Programėlių apribojimai („App limits“)

  4. Čia galite nustatyti telefono ekrano laiko apribojimus ne tik savo, bet ir vaiko įrenginiui (jei įrenginiai sujungti per „Family Sharing“).

Sistemoje „Android 13.0“ ekrano laiko apribojimus rasite čia:

  1. Nuostatos („Settings“)

  2. Skaitmeninė gerovė ir tėvų kontrolė („Digital wellbeing and parental controls“)

  3. Galite nustatyti bendrą ekrano naudojimo laiką per dieną skiltyje „Ekrano laiko tikslas“ („Screen time goal“).

  4. Galite nustatyti atskiroms programėlėms leidžiamą laiką skiltyje „Programėlių laikmačiai“ („App timers“).

Atsisakykite nereikalingų pranešimų

Pranešimai dažnai priverčia mus pažvelgti į telefoną, tačiau jie ne visada yra svarbūs, pavyzdžiui, pranešimai apie naujus žaidimus ar socialinius tinklus. Todėl visai verta sutvarkyti išmaniojo telefono nuostatas taip, kad pranešimai ateitų tik iš tų programėlių, kurių norite ir kurių jums reikia, ir be reikalo neblaškytų jūsų dėmesio.

Sistemoje „iOS 16.3“ juos galite nustatyti taip:

  1. Nuostatos („Settings“)

  2. Pranešimai („Notifications“)

  3. Siri pasiūlymai („Siri Suggestions“)

  4. Išjunkite programėlių, iš kurių nebenorite gauti pranešimų, pranešimus.

Sistemoje „Android 13.0“ juos galite nustatyti taip:

  1. Nuostatos („Settings“)

  2. Pranešimai („Notifications“)

  3. Įtrauktos programėlės („Included apps“)

  4. Peržiūrėkite sąrašą ir pažymėkite, iš kurių programėlių norite / nenorite gauti pranešimų. 

Telefone taip pat galite nustatyti skirtingus režimus. Vienas iš jų yra „Netrukdyti“ („Do Not Disturb“). Šis režimas leidžia išjungti pranešimų garsą ir vibraciją bei visiškai pašalinti pranešimus iš tam tikrų programėlių.

Sistemoje „iOS 16.3“ jį galite rasti čia: 

  1. Nuostatos („Settings“)

  2. Susikoncentravimas („Focus“)

  3. Netrukdyti („Do Not Disturb“)

Sistemoje „Android 13.0“:

  1. Nuostatos („Settings“)

  2. Pranešimai („Notifications“)

  3. Netrukdyti („Do not disturb“)

„iPhone“ telefono skiltyje „Netrukdyti“ ir „Android“ telefono skiltyje „Skaitmeninė gerovė ir tėvų kontrolė“ taip pat galite nustatyti miego režimą („Night time mode“ arba „Bedtime mode“) ir darbo režimą („Work mode“ arba „Focus mode“).

Miego režimas leidžia nustatyti konkrečias valandas, kuriomis telefonas negaus pranešimų, kad netrikdytų jūsų miego. Jei turite svarbių programėlių ar kontaktų, iš kurių nenorite praleisti pranešimų ar skambučių, galite nustatyti, kad telefonas ir toliau gautų pranešimus iš tų konkrečių programėlių ir kontaktų, net kai šis režimas įjungtas.

Darbo režimas leidžia gauti visus pranešimus iš pasirinktų programėlių (susijusių su darbu), tačiau galite išjungti kitus pranešimus, kurie nėra svarbūs, kai dirbate.  „Apple“ telefonų savininkai taip pat turi galimybę įjungti darbo režimą pagal buvimo vietą. Pavyzdžiui, nustatykite savo darbovietės vietą ir jums nebereikės rūpintis dėl nereikšmingų pranešimų, trukdančių jūsų darbo rutinai.

Tai galite padaryti čia: 

  1. Nuostatos („Settings“)

  2. Susikoncentravimas („Focus“)

  3. Pridėti grafiką („Add schedule“)

  4. Čia pasirinkite laiką, vietą ir programėles, kurių pranešimus norite išjungti, kol ten esate.

„iPhone“ naudotojams taip pat gali būti veiksminga išjungti funkciją „Raise to wake“. Ji užtikrina, kad kilstelėjus įrenginį ekranas automatiškai įsijungtų ir rodytų pranešimus bei neperskaitytas žinutes. Taip galite greitai pamatyti naujausią informaciją telefone, tačiau tai taip pat reiškia daugiau ekrano laiko. Skirtingai nei ankstesnė funkcija, ši funkcija neatšaukia pranešimų, bet apriboja, kaip dažnai jie rodomi naudotojui.

Funkciją „Raise to wake“ sistemoje „iOS 16.3“ rasite taip: 

  1. Nuostatos („Settings“)

  2. Ekranas ir ryškumas („Display & Brightness“)

  3. Išjunkite funkciją „Raise to wake“

Pakeiskite savo kasdienius įpročius

Be pakeitimų, kuriuos galite atlikti telefone, taip pat galite keisti savo kasdienį gyvenimą. Norėdami mažiau naudotis telefonu, stenkitės jį laikyti sunkiau pasiekiamoje vietoje, pavyzdžiui, eidami gatve laikykite jį ne rankoje ar kišenėje, o viename iš gilesnių rankinės skyrių.

Kai einate miegoti, padėkite telefoną kuo toliau nuo lovos – taip užtikrinsite, kad juo nesinaudosite atsigulę. Tai padės jums geriau užmigti (telefonas netrukdys miegoti), taip pat suteiks daugiau motyvacijos pabudus išlipti iš lovos, nes šalia nebus telefono, kuriame galėtumėte iškart pradėti žiūrėti visas naujienas.

Gyvi susitikimai taip pat gali padėti sumažinti telefono naudojimą. Tiek darbe, tiek su draugais tai gali būti veiksmingas būdas aptarti svarbiausius dalykus nenaudojant technologijų. Tačiau nepamirškite per tokius susitikimus telefoną palikti rankinėje, o ne ant stalo, kad jis neblaškytų dėmesio.

Palaikykite sveikus santykius su telefonu – naudokitės juo tik tada, kai tikrai reikia, ir netarnaukite savo mylimam įrenginiui!

Tačiau jei dėl kokių nors priežasčių jūsų įrenginys nebegali jums visapusiškai tarnauti, pristatykite jį į TSC, kur mūsų kvalifikuoti technikai atliks diagnostiką ir išspręs problemą naudodami tik originalias atsargines dalis, nes mes esame autorizuotas serviso centras.